Вишиванка. П'ять цивілізацій і п'ять кольорів
П'ять типів українців яких по антропології визначив Федір Вовк, є тим джерелом, з якого склався український народ в межах сучасної України, це п'ять різних цивілізацій.
Якщо говорити про шаровари, то це тільки центральний, або Наддніпрянський, тип. Коли ми говоримо про український одяг, повинні додавати «український полтавський», «український поліський», «український карпатський» костюм або «український, Вінницька область» якщо брати по областям, так як він буде дуже-дуже різним.
Однак у вишивці і одязі є і те, що властиво всій Україні. Що ж нас об'єднує?
Використання білого полотна. У нас не використовувалися кольорові тканини для натільного наряду (сорочок), а також для таких обрядових, сакральних тканин, як рушники. Якщо ми бачимо у сусідів (Московське князівство) використання кольорових тканин в одязі і в рушниках, то цей вплив традицій тюркських кочових народів, і це говорить також не на користь того, що народ є якимось братом нам. Це один момент.
Пошана білої вишивки. Тобто вишивання білим по білому - наша давня традиція, в якій простежується культ Батька-творця, який є в образі білого світла, сонця, вогню і, звичайно, в білому кольорі. Тому наші пращури білили хати зовні і всередині (не тільки глинобитні, але навіть і дерев'яні) і вибілювали полотно - конопляне і льняне, для сорочок і рушників. І звичайно, і сорочки вишиванки, і рушники вишивали білим по білому. Для того щоб шити білим кольором, тобто добре вибіленими лляними нитками, та й ще недостатньо було за один сезон відбілити ці нитки, як колись білили полотно. Три роки поспіль треба було вибілювати ці нитки, щоб потім вони отримали особливі енергетичні властивості. Це також говорить про те, що вишивка несе не стільки декоративну функцію. Більш детально з традиційними українськими вишиванками можна ознайомитись на https://stylezone.com.ua/etno/vyshivanki/zhen-vyshivanki. Продовжуючи тему і ще більше заглиблюючись в сакральний зміст можна сказати, що кожній людині потрібна енергетика землі, сонця, вітру, води, все це може бути поєднано лише у одному візерунку. І ось тоді тоді цей сакральний візерунок, вишитий цими нитками з молитвою, з піснею, набуває колосальне значення.
П'ять основних кольорів у вишивці: білий, червоний, чорний, синій і жовтий. Ця п'ятірка квітів, знову ж таки, збігається зі стихіями. Білий - вода, червоний - вогонь, жовтий - земля, блакитний - повітря, чорний колір - космічний ефір, з якого відбуваються всі чотири формотворчих стихії. І це не тільки у нас, це у інших народів світу теж.