Вогнетривка цегла - характеристики та призначення
Рядова будівельна цегла не витримує експлуатації в умовах високих температурах, наприклад при температурі 1200С він починає плавитися, а після охолодження кришиться.
Для довідки: температура займання дерева близько 300С, займання кам'яного вугілля відбувається при температурі близько 600С, а нормальний процес горіння виникає при значно вищій температурі, у дерева (в залежності від породи, стану деревини і подачі кисню) температура горіння приблизно 800 - 1100С, температура нормального горіння кам'яного вугілля, в залежності від марки і способу подачі кисню, може бути від 850С до 1400С, а в спеціальних топках в процесі інтенсивного горіння і до 1500С - 1600С.
Таким чином цегла звичайна (рядова) не підходить для спорудження печей, камінів і подібних агрегатів, експлуатація яких відбувається при використанні високих температур. І, отже, необхідний матеріал, який не втрачає при впливі високих температур, своїх міцності.
Саме для вирішення схожих цілей і застосовується вогнетривку цеглу, хоча він в основному і призначений для зведення різноманітного виду печей (від домашніх до доменних, плавильних і т.п. спеціальних печей) і камінів, вогнетривку цеглу, через своїх технічних характеристик, часто використовується і для будівництва промислових будівель та будівель.
Вогнетривку цеглу виробляють за особливою технологією з тугоплавких сортів глини і добавок для запобігання розтріскування при випалюванні. Добавками, як правило, служать коксовий або графітовий порошок, рідше використовують у вигляді добавки великі кварцові зерна. Той чи інший вид добавки в сировинну масу визначає одержуваний вид цегли. Тут можна дізнатись ціну на вогнетривку цеглу.
У наш час найбільш широко виробляються тільки чотири типи даного цегли, це - шамотна цегла, вуглецевий цегла, основний цегла, кварцовий цегла. Вибір виду цегли залежить також від пропонованих до нього вимог і визначається не тільки стійкістю до дії високих температур, довговічністю і міцністю, але і стійкістю до дії на вогнетривку цеглу хімічних агресивних середовищ (луги, оксиди, вапно і т.п.)
Вогнетривку цеглу виробляють прямокутних, клиновидних і різних складних форм. Цегла клиновидних форм використовують для зведення арок і склепінь різного радіуса кривизни. Особлива увага при кладці вогнетривкої цегли приділяється притирке швів, шви між цеглинами в кладці, повинні бути по можливості якомога тонше.
При кладці необхідно використовувати розчин з вогнетривкої глини з додаванням добре потовченого цегли.
Даний вид цегли широко застосовується в хімічній, порцелянової, металургійної (використовується в плавильних і доменних печах) промисловостях. Заборонено застосовувати при високій вологості повітря понад 80%.